Pub harenda

Indie (Republika Indii)

Off 232
Indie (Republika Indii)
1 vote, 4.00 avg. rating (78% score)

urlop (9)Republika Indii jest to duże państwo położone a Azji Południowej i zajmująca prawie cały subkontynent indyjski. Stolicą tego kraju jest miasto Nowe Delhi. Językiem urzędowym jest język hindi i język angielski, a 21 innych języków uznane jest za języki oficjalne. Pod względem powierzchni Indie zajmują siódme miejsce na świecie (3 287 590 kilometrów kwadratowych), ale pod względem ludności drugie (1 166 079 217 obywateli). Większość obywateli mieszka we wsiach, a ludność miejska stanowi tylko 27 % ogółu mieszkańców.
Indie graniczą z Chinami, Bangladeszem, Pakistanem, Nepalem, Birmą i Bhutanem.
Ponad 78 % obywateli wyznaje hinduizm, 12,5 % to muzułmanie, trochę więcej niż 3 % ludności jest chrześcijanami ( z tego 1,68 % to protestanci a 1,13 % to katolicy).
Ze względu na ustrój polityczny Indie są demokratyczną republiką federacyjną. Państwo ma dwuizbowy parlament, czyli Sansad, głową państwa jest prezydent. Poszczególne stany mają odrębne organy władzy, na której czele stoi gubernator mianowany przez prezydenta.
Kraj podzielony jest na 28 stanów, 6 terytoriów związkowych i jedno terytorium stołeczne, a dalej składa się z 591 dystryktów.
Ponad 60 % obywateli tego kraju pracuje w rolnictwie, a wytwarza ona jedynie około 20 % PKB Indii. Najbardziej rozwijającą się dziedziną gospodarki jest sektor usług. Według statystyk przeprowadzanych w samych Indiach, w kraju tym aż jedna czwarta obywateli żyje poniżej granicy ubóstwa.
Walutą kraju jest Rupia indyjska, która dzieli się na 100 pajsa.

Inne wpisy tematyczne o podróżach oraz turystyce online:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy w Giżycku można wyczarterować luksusowy jacht w dobrej cenie?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Kategorie

Zobacz także:

  • Loty do Dublina

    Niewiele osób wie dlaczego w Europie są dwie Irlandie, jak się podzieliły, dlaczego to wygląda tak jak wygląda. Niewiele osób za historię i zdaje sobie sprawę z tego jak przepiękne są to kraje. Wielka Brytania zabytkami i pięknymi miejscami stoi, więc warto wybrać się tam w wakacje, lub przy okazji wolnych dni w pracy. Idealnym…

  • Kompostownia ziemia polska

    Foliowe worki, plastikowe butelki, tony śmieci to największy problem naszej cywilizacji. Konsumpcyjny tryb życia i nieracjonalne gospodarowanie odpadami doprowadziły do sytuacji, że ludność nie umie poradzić sobie z górą śmieci, którą sama de facto wyprodukowała. Wszystkie akcje w tym zakresie, szczególnie nowatorskie (np. rozwiązanie problemu mikrocząsteczek folii wrośniętych w tkanki ryb) są bardzo potrzebne, bo…